Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Letošní rok mě bohužel připravil o nejstarší členy rodiny, což mě zasáhlo víc, než bych sama předpokládala, a ve své polovici mě stál málem i příčetnost. Nicméně nevidím důvod žehrat. Přátelství se utužovala i vznikala navzdory okolnostem, místo koncertů přibylo o trochu víc času stráveného na čundrech, ve zkušebně nebo jen obyčejným zevlováním. I když mě samozřejmě mrzí, že odpadl Fluff a především vystoupení australských Low Life, siřemská seance Punx Treffen Zarch byla dostatečným bolestným v rámci (punkových) festivalů a koncertů - už se těším na další ročník! Ve výsledku je to vlastně každý rok tak trochu jak na horské dráze. Tentokrát jsem tu jízdu uzavřela tím, že jsem si po 15 letech přečetla Pána Prstenů. A byla to asi ta nejlepší tečka za celou tou šíleností.
Co jsem nejvíc točila z loňských (zahraničních) desek:
GATES OF LONDRA - s/t. Punkem načichlý black. Synťáky i spousta špíny. Velmi mě to nadchlo. Autor stojí mimo jiné za technoprojektem Rosa Nebel a je členem kapely Pitva.
GELD - Beyond The Floor. Australský přísnotice. Koncert kdysi byl skvělej, tahle deska je snad ještě lepší. Ideální soundtrack na vyprázdněnou i přeplněnou ulici.
AMNESIA SCANNER – Tearless. Dávno zmizela mysteriózní povaha prvních releasů elektronického dua Amnesia Scanner. Jejich tvorba je v lecčem pompéznější, učesanější a písničkovější než dřív, nicméně mě je to asi jedno, nechám se namotat vždycky.
STRAW MAN ARMY - Age Of Exile. Z letošních post-punkových desek jsem tuhle poslouchala úplně nejčastěji. Neotřelé, zajímavé, melancholické a ještě tam hrají lidi z Kaleidoscope.
NADINE SHAH - Kitchen Sink. Bristká post-punková písničkářka mainstreamovějšího formátu se mi se svojí čtvrtou deskou až překvapivě vkradla do hlavy. Silná témata, silné melodie a především příjemný hlas.
Jana Kremace (ex-NIKANDER, Full Moon)
Potvrzení teze o následcích činů lidských společností, kdy se asi budeme čím dál více přibližovat k extrémům klimatickým a možná i politickým. Nějak se vše rozkládá. Už dlouho, ale teď jde vše vidět nějak hmatatelněji. Nevím, jak býti optimistkou.
Každopádně rok to byl zajímavý, hudební odchody, konec NIKANDER a počátky něčeho nového nedaly dlouho čekat. Jsem zvědavá, jak se budou věci vyvíjet. Možností zabořit se do vnitřních světů bylo dost a pravděpodobně jich bude ještě více. Pokud se člověk nenechá moc stáhnout dolů vnějšími okolnostmi, dá se z toho hodně vytěžit.
Nemůžu se ale zbavit pocitu, že ten rok byl spíš nějakým divným oparem, přes nějž nelze vidět na krok. Možná je třeba se dostat nad úroveň oné mlhy, pak už jdou vidět ostrůvky něčeho pozitivního, ale třeba se pletu a všude je jen močůvka, co já vím.
TOP alb 2020 ORANSSI PAZUZU - Mestarin kynsi, Nuclear Blast BACKXWATCH - God Has Nothing To Do With This Leave Him Out Of It, Grimalkin ULCERATE - Stare Into Death And Be Still, Debemur Morti Productions URFAUST - Teufelgeist, Ván Records ONEOHTRIX POINT NEVER -Magic Oneohtrix Point Never, Warp; Stigmata EP
Adéla Stichová (FRAU ZWEI, ex-Kabinet Múz, Nomads of Prague)
Aniž bych cokoliv tušila, rozloučila jsem se v únoru s prací v Kabinetu Múz. V klubovém gastro prostředí jsem již byla dlouho, že mi přestávala přinášet radost a myslím si, že už i mým kolegům se se mnou dobře nepracovalo. Začal se ze mě stávat vyhořelý mrzout. V březnu jsem již nastupovala do sociálních služeb, kde jsem dodnes a jsem za tuto práci neskonale vděčná. Nejen proto, že mě baví, ale i proto, že jsem nemusela řešit až takové strasti jako mí přátelé z „gastra“. V květnu jsem měla odjet turné s FOTOCRIME, na které jsem se tuze těšila, ale kdo ví, jak to s koncerty dopadne. Tiše doufám, že brzy zas budou. Na druhou stranu jsme měli v první vlně dost času na vzkříšení kapely FRAU FRANKENSTEIN UND SPÜLLBOYS, ze které se z důvodu personálních změn stala FRAU ZWEI a se kterou jsme měli i šanci v létě odehrát pár skvělých koncertů/festivalů a třetí víkend v lednu nahráváme. Když to shrnu, rok 2020 mi toho víc dal, než vzal, včetně již tak pokřiveného obrazu lidské rasy, která mě každým dnem nepřestává udivovat.
TOP 5 alb 2020 1. FOTOCRIME – South of Heaven 2. HEALTH – DISCO 4 :: PART I 3. RASPBERRY BULBS – Before the Age of Mirrors 4. TOUCHÉ AMORE – Lament 5. FVCK_KVLT – Zabijem sa!
Martin Brzobohatý (Brutal Assault)
Toho, co nám všem vzal rok 2020, je asi fůra. Jsme na hudebním serveru a bylo by asi nošením dříví do lesa fňukat tady, že nejsou koncerty, nejsou festivaly, kapely vyrábějí minimum merche, protože jim odpadl nejsilnější prodejní kanál, kterým jsou právě koncerty…
Pro nás v rámci Brutal Assaultu byl rok 2020 velmi turbulentním a na jednu stranu nám toho dost vzal. Jubilejní 25. ročník festival jsme byli nuceni přeložit v momentě, kdy přípravy běžely naplno, měli jsme zabookovaných a oznámených skoro 80% kapel, měli jsme nakročeno k historicky rekordně rychle vyprodanému BA, připravovali jsme řadu vylepšení pro naše návštěvníky. A najednou bum bác, bylo jasné, že si přes léto budeme muset odpustit všechny velké festivaly, ne-li úplně všechny. Malou náplastí na hlubokou krvácející ránu bylo to, že jsme mohli v rámci možných kapacit uspořádat alespoň skromnější Josefoff.
Asi to zní, že všechno stojí za starou bačkoru, nicméně nová situace nás donutila přehodnotit celou řadu úkonů a činností. Dostali jsme (doufejme, že jen jeden, ale kdo ví…) rok navíc na přípravu brutalové “pětadvacítky”, na které si chceme dát hodně záležet. A taky jsme se opět utvrdili, jak úžasné návštěvníky máme. Už v minulosti nám toho dost odpustili. Ale skutečnost, že jen naprosté minimum návštěvníků si zažádalo o refundaci vstupenek, to pro nás byla obrovská vzpruha v poněkud mizerné době, ve které se občas člověk neubrání myšlenkám nad tím, zda má jeho počínání ještě nějaký smysl.
Na osobní úrovni řada z nás dostala pořádnou facku a nedokážu se zbavit pocitu, že celá řada opatření a omezení nebyla smysluplně odůvodněna a zavedena. O některých opatřeních se dalo pochybovat už v době jejich zavádění. Zajímavý bude pohled historický, s odstupem pár (spíše desítek) let.
Mimo všech těch negativních dopadů každý z nás dostal nebývale velkou porci času věnovat se sám sobě a svým blízkým, popřemýšlet nad křehkostí komfortu, který jsme si za poslední roky mohli bezstarostně dopřávat. Já sám jsem si udělal v řadě věcí pořádek, užil si spoustu legrace s rodinou, vyrazil na pár kopců a kopečků včetně vysněného Mont Blancu, snažil se něco udělat pro své zdraví, abych měl lepší pozici “až se covid zeptá, cos dělal na jaře a v létě” ?
Nezbývá než si přát, aby opatření z roku s nulou na konci z našich životů co nejdříve zmizela a rok s jedničkou na konci byl novým začátkem. Abychom z toho všichni vyvázli zdrávi. Především tedy duševně…
Alba, která mi prošla vloni přehrávačem (bez pořadí, řazeno abecedně): ANAAL NATHRAKH - Endarkenment MY DYING BRIDE - The Ghost Of Orion NAPALM DEATH - Throes Of Joy In The Jaws Of Defeatism ORANSSI PAZUZU - Mestarin Kynsi ULVER - Flowers Of Evil
Veronika Zemanová (KALLE, NOD NOD)
Rok 2020 byl specifickej, ale snažila jsem se být nad věcí. Už hodně dlouho jsem netrávila tolik času o víkendech někde venku v přírodě. Myslim, ze jsme si s Davidem nastavili novej návyk. Koncerty nám ale samozřejmě chyběly moc. V průběhu roku jsme taky pomalu začali dávat do kupy novou desku, kterou plánujeme vydat letos.
TÁBOR - Liebe Severní nástupiště - Rostli jsme spolu SOPHIA - Holding on / Letting go NICK CAVE & THE BAD SEEDS - Idiot Prayer
Radek Holeš (RISE OF SURYA)
Začnu radši tím špatným, ať to má šťastnej konec :) Ty základní věci asi budeme mít všichni podobný, takže jen rychle: Rok 2020 mi vzal možnost se normálně kulturně a sociálně vyžít, potkávat lidi, vidět kámoše, rodinu, fotit a hrát koncerty (náš křest!), možnost cestovat do zahraničí, iluze o tom, že námi volení zástupci alespoň trochu ví, co dělají a vzal mi taky část práce, čímž se dostáváme k té pozitivní části :) Dal mi čas trochu zpomalit, číst, přemýšlet, aktualizovat si na spoustu věcí pohled a snad i líp poznat sám sebe. Dal mi i naději, že jsem se nezamyslel sám a že se některý věci třeba změní k lepšímu. Víru v to, že ať se v budoucnu stane sebevětší problém, díky vědě ho dokážeme překonat. Hlupákům, překrucovačům a popíračům navzdory :) Zjistil jsem, že obdivovat krásy přírody se dá i u nás a pro mě osobně nejlepší věc, kterou mi minulej rok dal - konečně nám s RISE OF SURYA vyšlo album! :)
Aby to bylo fér k ostatním skvělejm albům, co minulej rok určitě vyšly - v roce 2020 jsem toho z nový hudby moc nenaposlouchal. Tohle je sice TOP 5, ale asi tak z 20 alb, který jsem poslech celý :) (Zato ale mnohokrát).
Top 5 alb 2020 PLINI - Impulse Voices JONATHAN HULTÉN - Chants from Another Place DUNE RATS - Hurry up And Wait INTERVALS - Circadian HAKEN – Virus
Martin Tichota (DONNIE DARKO)
Loňský rok byl jednoznačně ve znamení spousty extra volného času. Po úvodním lehkém tlaku a výčitkách, že ho nevyužívám dostatečně produktivně, se mi podařilo dohnat spoustu restů, uklidit si v bytě i vzpomínkách a poprvé v životě si radikálně reorganizovat obývák a vytvořit si tak útulný pracovní kout s výhledem do zahrady. V něm jsem pak v podstatě strávil zbytek roku a potvrdil si, že práce z domova je v mnoha ohledech velmi příjemná, ale zároveň vyžaduje mnohem větší dávku disciplíny. Tu mi bohužel rok 2020 nepřinesl.
S Donnie Darko jsme po dlouhých 4 letech konečně dotáhli a vydali desku Yesterdays, z které mám obří radost. Jelikož jsme byli poměrně svědomití v dodržování karanténních opatření, našli jsme cesty jak na muzice makat i když se nemůžeme vidět osobně, což beru jako zásadní přínos pro budoucí fungování kapely. Všechno zlé, je k něčemu dobré, že. Vykoupeno to bylo totální absencí koncertů, dvakrát jsme přesouvali, až nakonec museli zrušit úplně turné po Balkáně, střední Evropě i křest a šnůru na podporu desky.
Absenci cest s kapelou jsem si ale vynahradil výlety po ČR a zvládl i nějaké to zahraničí. Jsem vděčný a pokorný za to, že rok 2020 pro mě nakonec byl vlastně velmi dobrý, naučil mě jak zpomalit a najít nové perspektivy na do té doby rutinní nebo opomíjené věci. O to víc ale soucítím s lidmi, pro které byl ve znamení ztrát, ať už duševních nebo materiálních, a přeju nám všem, ať je brzo zase líp a budeme se moct společně, fyzicky sejít u toho, co máme rádi.
TOP 5 desek
DEFTONES - Ohms. Klobouk dolů, nečekal bych, že mě Deftones ještě něčím překvapí, natož nadchnou.
IDLES - Ultra Mono. Myslel jsem, že minimalističtější už to být nemůže. Mýlil jsem se. Po počáteční nedůvěře jsem jim tuhle na dřeň osekanou přímočarou návnadu spolknul i s navijákem.
HENRIK LINDSTRAM - Nordhem. Nattresan nepřekonal, ale přesto je to naprostá klavírní lahůdka.
COVET - Technicolor. Další super atmosférická záležitost, tentokrát v math-rockovém hávu. Na Covet jsem tak trochu pozapomněl, abych si je připomněl i díky YouTube a jedinečné Yvette Young.
OCEAN GROVE - Flip Phone Fantasy. Vydat v roce 2020 čistě nu-metalovou desku, hraničící až s revivalem, to chce odvahu. Když to ale uděláte s tak dobrým zvukem, produkcí a nadhledem jako tihle Australani, je z toho extrémně zábavný až návykový kousek. Jen pozor s dávkováním, počet opakovaných přehrání je z podstaty toho přístupu omezený.
Klasický "Rogga" Johansson a jeho user-friendly death metal. Letos sice nemá oslnivou formu (viz slabší PAGANIZER), ale stále je to se ctí. Minulá deska byla lepší, ale i tady si skalní fanoušek najde to své. Hned po prvním poslechu vidíte všechny karty.
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.